‡ Redaktoriaus laiškai

Lietuva internete: Online.lt užgrobimas, dokumentai, argumentai, kiti piratavimo pavyzdžiai

II.5 "Lietuvos ryto" dienraščiui

To: Pauliui Jakutavičiui
From: Vladas Palubinskas
Subject: Re: del "online.lt"
Date: Sat, 5 Feb 2000 02:45:40 +0200
 
Labai atsiprašau, nekaip sekėsi kelionė iš Vilniaus, tik dabar sugrįžau.
 
> 1. Jei gerai išgirdau, pranešimą apie šiandien vykusią konferencija
> išplatinote naujienų agentūroms. Gal galėtumet glaustai papasakoti
> apie konferencijoje aptartus klausimus?
 
      Man svarbiausia, kad pavyko išaiškinti (buvo Infobalt, Autorinių teisių agentūros direktorė Vilma Misiukonienė), jog autoriui nereikia jokių pasiteisinimų, pas ką nors prašyti dokumentų, leidimų į savo kūrinį (pavadinimą, ženklą, turinį, duomenų bazę, apdailą) - jų reikia tiems, kas panaudoja ne savo kūrinius, net jei tai būtų jo darbuotojo, jo įmonės kompiutery. Naudojimas be raštiško autoriaus sutikimo yra nelegalus, o naudojimas savo vardu užtraukia ir baudžiamąją atsakomybę.
      Antra, kad autorinis darbas ir jo pavadinimas yra neatsiejami (kaip bando išsisukinėti Litnet ir Delfi). Kažkas pasiūlė gerą pavyzdį - įsivaizduoti spausdintą interneto "geltonųjų puslapių" katalogą, kurio viršelis kaip dabartinio (jame užrašas "Lietuva internete", www.online.lt ir ženklas - vėliavėlė su dvigubu aukso kryžiumi), bet turinys visai kitas. Arba atvirkščiai.
      O šiaip buvo panagrinėti faktai, istorija, registravimo tvarka. Vaizdžiai internete pamatėm dar vieną piratinį Delfi išpuolį - be autoriaus sutikimo, net nepasiklausę, nukopijavo visą Teatras.lt turinį su apdaila po savo vardu Drama.lt, o kaip pasityčiojimą pačiame Delfi.lt viršelyje padarė į jį nuorodą antrašte "Mūsų draugai".
      Man tik gaila, kad publika nelabai domėjosi Litneto veika - jis juk sudaro sąlygas, skatina piratavimą internete, o Online.lt atveju yra tiesioginis bendrininkas. Jei ne jis, tokie piratai būtų visai nepavojingi.
 
> 2. Pasak "Delfi", "Skaitmeninės komunikacijos" įregistravo
> "online.lt" ir pasiūlė jums perkelti savo sritį į naują adresą.
 
Tai du skirtingi dalykai, netgi priešingi.
      Tokį srities pavadinimą sugalvojau aš, iš Lithuania Online (SK dar ginčijosi, siūlė lol.lt), pats jį registravau (Daiva irgi nenorėjo tokio bendrinio, prašė rinktis kitokį, konkretesnį pavadinimą, bet šiaip taip įkalbėjau). Tačiau problema ta, kad Litneto sovietine dvasia sudarytos registravimo taisyklės (beje, prieštaraujančios autorinių teisių įstatymams) draudžia registruoti interneto sričių pavadinimus asmenims. As negalėjau forminti ir susimokėti tiesiogiai, turėjau prašyti kokio nors internet ryšio teikėjo, kad sutiktų priimti vardą ir sudarytų sutartį su Litnetu.
      Bet tai buvo seniai. O dabar jų pasiūlymas buvo ne perkelti sritį kur nors, o sunaikinti Online.lt, kad jo nebūtų. Už tai siūlė darbą Delfyje, gerą algą (nors nežinau, nesidomėjau, kiek). As siūliau ivairius abipus naudingus sandėrius, bet naikinti Online.lt, aišku, atsisakiau. Pasirodo, sutiko Litnetas :(
 
> dokumentai, galintys paneigti tai ir patvirtinti, kad "online.lt" buvo
> registruota jūsų iniciatyva? Skaitm. komunikacijos teigia, kad
> registruojant vartotojo domeną, tai būdavo įrašoma sutartyje.
 
Kaip sakiau, Litnetas sutartį su manim sudaryti atsisakė, paprašė nurodyti ryšio operatorių (koks absurdas jį laikyti savininku - kodėl tada ne Telekomą, Elektros tinklus, jie ne mažiau svarbūs). As pasirinkau SK.
 
> 3. Kaip teigė "Delfi" direktorius, su jumis buvo deramasi dėl
> "online.lt" katalogo tobulinimo, pildymo.
 
Tas tobulinimas reiškė naikinimą, kartu su vardu. Ir duomenų atidavimą Delfiui.
 
> Tačiau jums nesutikus su jų sąlygomis, buvo įkurtas delfi.lt,
 
Ne, prieš Delfi.lt jau buvo Delfi.ee ir Delfi.lv, jie vienodos išvaizdos ir tos pačios technologijos. Alternatyvos jie nesiūlė.
 
> į kurį ir peradresuota online.lt. Kokios tai buvo salygos?
> Kodėl nesutikote?
 
Kaip sakiau, sąlyga ir tikslas buvo vienintelis - sunaikinti Online.lt. Aš siūliau ivairius variantus, pvz. susiejimą: Online.lt įsideda Delfi ženklą ir pagrindinę meniu eilutę, o Delfio meniu skirtukas Web A-Z nuvestų į Online.lt. T.y. aš juos aprūpinčiau ir prižiūrėčiau lietuviškų adresų žinyną, o kitus skyrius tik koordinuočiau arba visai palikčiau tvarkytis patiems. Bet jie net nesiderėjo, nesiteikė atsakyti į pasiūlymą. Kam? Litnetas sukalbamesnis.
 
> 4. Kaip buvo su mokesčiais? "Delfi" teigia mokėjusi visus išlaikymo mokesčius.
 
Ne visus - dar mokėjo ir "Penki kontinentai". Bet tai neturi reikšmės - Litnetas, kaip sakiau, iš manęs mokesčių nepriėmė, o aš su interneto teikėjais atsiskaitinėjau su kaupu. Bet ir tai neturi reikšmės bylai - jeigu jiems būtų neapsimokėję, jie būtų nesutikę, a priori. Paikos kalbos. Be to, apmokėjimas nėra autorystės įrodymas, tai tik dažniausia priemonė gauti autoriaus sutikimą, o jie mano sutikimo naudoti Online.lt kitiems tikslams neturi.
 
> 5. Ar deryboms žlugus, nepasiūlėte įdėti pranešimo apie perkeltą
> svetainę bei nuorodos į ją į "online.lt" svetainės pradinį puslapį,
> prieš jam peršokant į delfi.lt?
 
Nesupratau. Kodėl chamų nemokiau etiketo? Ne deryboms žlugus, o dar neatsakę į mano pasiūlymą, uždarė man priėjimą prie mano duomenų bazės, kad negalėčiau jos perkelti kitur ar bent nusikopijuoti. Žinoma, prieš tai užsitikrinę Litneto sutikimą. Iškart užgrobė el.paštą - perskaitė ir sunaikino mano asmeninius laiškus, tarnybinius pranešimus, registravimo užsakymus, klientų laiškus, apskritai ryšį, kad Online.lt lankytojai nesužinotų, kur ją galima rasti. Ko sakėt juos reikėjo pamokyti?
 
Vladas

II.5 "Lietuvos ryto" dienraščiui

To: Pauliui Jakutavičiui
From: Vladas Palubinskas
Subject: Dar: del "online.lt"
Date: Sat, 5 Feb 2000 03:54:16 +0200
 
> 4. Kaip buvo su mokesciais? "Delfi" teigia mokėjusi visus išlaikymo mokesčius.
 
Atrodo, reiktų papildyti mano atsakymą techniniu paaiškinimu. "Skaitmeninės komunikacijos" mokėjo tik mokestį "Litnetui" už DNS - interneto vardų nukreipimo į faktinius skaitmeninius IP adresus (į fizinius kompiuterius) duomenu bazės priežiūrą. Tai visai menkas mokestis, 80 litų per metus (ne per mėnesį!), nė iš tolo neprilygsta Online.lt žinyno išlaikymo kaštams, čia diena daugiau kainuoja. Delfi pasakymą "mokėjom visus Online.lt išlaikymo mokesčius" publika gali suprasti pažodžiui. Ne, šitas mokestis neturi jokio ryšio su autoryste, juo labiau nepateisina piratavimo ir chamizmo. Nei Delfi, nei Litnet.
 
Vladas

Lietuva internete: Online.lt užgrobimas, dokumentai, argumentai, kiti piratavimo pavyzdžiai

‡ LI teisinė padėtis, registracija Pastabos Reklama Prenumerata