‡ Redaktoriaus laiškai

Lietuva internete: Online.lt užgrobimas, dokumentai, argumentai, kiti piratavimo pavyzdžiai

III.3 Litnet.lt saugumo specialistui

To: Martynui Buožiui
Cc: Arvydui Balčiui
From: Vladas Palubinskas
Subject: Re: Del Interviu su Vladu Palubinsku
Date: Fri, 3 Mar 2000 14:36:59 +0200
 
MB> Paskaičius šį interviu galima padaryti tik vieną išvadą - interviu autorius,
MB> kaip ir V. Palubinskas, visiškai nieko neišmano apie techninį Internet
MB> adresų veikimo principą.
MB> ...
MB> Inet požiūriu www.online.lt yra lygus jo IP numeriui ir neatsiejamas nuo
MB> IP numerio, o ne nuo kompiuteryje laikomos informacijos.
 
Stebina ir glumina Martyno laiškai - kaip galima, turint tokį techninį išmanymą ir aiškią logiką daryti visai priešingas isvadas?
 
Interneto (Internet Protocol, IP) adresai yra skaitmeniniai - keturios skaitmenų grupės, atskirtos tašku. Interneto vardai nėra adresai, nors vartotojai taip dažnai vadina, nes jo užtenka, tolesnis kelias iki adreso yra nematomas ir jo nebūtina žinoti. Vardų tarnybos (DNS - Domain Name Service, .lt srity Domreg.lt), priima žodines užklausas ir automatiškai nukreipia jas į IP adresus pagal savo duomenų bazę.
 
Iš pradžių, kai internetas buvo tik valstybės, universitetų ir mėgėjų tinklas, interneto vardai nerūpėjo, dauguma tenkindavosi bet kurio vardo subkatalogais, pvz. http://www-public.osf.lt/~vladpal/, bet kai internetas tapo rimta verslo aplinka, ne tik įmonės pradėjo rūpintis ir vertinti savo unikalų vardą internete. Dabar keistai atrodo http://www1.omnitel.net/gravera/ - kur kas rimčiau ir aiškiau http://www.gravera.lt/, Gravera.lt - įmonė, užsiimanti stiklo apdorojimu, graviravimu, veidrodžiais ir jų prekyba.
 
Interneto tarnybos, kurios verčiasi vien internete, dabar dažnai net neturi įprastų vardų, tik internetinius - SubjectGuide.com, Help.com, News.com, News.lt, Press.lt Chess.lt ir pan. Press.lt iš pradžių dar mėgino vadintis "Virtualiu spaudos kiosku", bet jis neprigijo - kur kas patogiau ir visiems internautams aiškiau vienareikšmis Press.lt.
 
MB> Teigti, kad adresas yra neatsiejamas nuo svetainės pavadinimo - absurdas.
 
Būtent! Aš galiu persikelti į kitą kompiuterį, mano virtualų serverį gali aptarnauti kita įmonė - IP adresas pasikeis, bet aš jį pranešiu DNS vardų tarnybai Domreg.lt, kad pakeistų adresą savo duomenų bazėje, ir lankytojų užklausos Online.lt nuves į tą patį žinyną. O pasikeitusio adreso lankytojas nė nepastebės, jam nereikia dėl to kvaršinti galvos. Užtenka žinoti unikalų autorinį žinyno vardą internete - Online.lt.
 
Sunku suvokti, iš kur Martyno sieloje toks karštas priešiškumas interneto vardui kaip kūrinio autoriaus nuosavybei. Pasauly jau seniai nebelikę tokios problemos - matyt, iš senų tamsių laikų, kai viskas priklausė valstybei. Visą gyvenimą dirbant biurokratinį darbą gal išties nesinori su tuo susitaikyti - įdomu, ką Martynas atsakytų į klausimą, kas yra internetinio vardo savininkas? Neatsitiktinai Litnet vengia sąvokos "nuosavybė", kalba apie vardų "priskyrimą" ryšio operatoriams, biurokratines taisykles, kurių jie turi beatodairiškai laikytis.
 
MB> Litnet klaida ta, kad vartojo ne visai tinkamus terminus ir
MB> nenumatė galimų konfliktų tokių terminų vartojimo pasekoje.
MB> Šiuo metu ši klaida yra taisoma ir artimiausiu metu bus ištaisyta.
 
Ne, be pagarbos nuosavybei, be autoriaus teisių prezumpcijos to nepavyks. Domreg.lt tvarka juk pati ir kursto piratavimą, sudaro sąlygas nešvariems suokalbiams, o paskui dar ragina taikytis autorius su plėšikais.
 
MB> O gerbiamas Vladas Palubinskas geriau užsiimtų realiu darbu
 
?! Aš nedirbu? Gal Litnet ar SK už mane padaro? Taip, Online.lt dabar dirba juodą jūsų darbą. Apmaudu, kad nenuleidau rankų, kad žinynas tebeveikia? Tikrai, per rimtą darbą nėra kada teisinėms priemonėms, net laiškų rašymui.
 
MB> Litnet negali spręsti, kas teisus Jono ir Petro ginče ir kas kokius
MB> vardus naudoja neteisėtai. Tegul šį ginčą išsprendžia Jonas su Petru
 
Apie kokį ginčą kalbi? Nėra jokio ginčo, tik paprastas pasisavinimas. Tiksliau tik nukreipimas - SK neturi jokio turinio ir nebando pakišti kokio nors plagiato po Online.lt vardu. Nei Delfi.lt, nei Domreg.lt neginčija Online.lt autorystės. Tu juk tada nebuvai, nežinai, kas sugalvojo ir kaip registravo Online.lt - kodėl taip karštai stoji piratų pusėn? Daiva taip nesako, ji puikiai prisimena, kad aš pats vienas buvau registruoti, dar ginčijausi dėl vardo (ji nenorėjo tokio bendrinio, siūlė lol.lt), dėl tiesioginės sutarties su autoriumi (kam čia tas tarpininkas?).
 
Daivos ir dabar kategoriškai nesmerkiu, ji stengėsi, buvo autoriaus pusėje, bet svarbiausias žodis buvo teisininko Vladislavo, kurį techniniais klausimais, įtariu, konsultavo Martynas.
 
AB> Manyčiau, kad Litnetas nepažeidė savo sudarytos Interneto
AB> vardų teikimo tvarkos.
 
Pažeidė jau patį pirmą straipsnį: "Registruojama vardų zona pirminėje vardų srityje LT turi atitikti organizacijos pavadinimą, pavadinimo sutrumpinimą ar prekinį ženklą arba veiklos rūšį." Ir priešpaskutinį, neleidžiantį naudoti gerai žinomo vardo kitiems.
 
AB> Tačiau ar ši tvarka neprieštarauja autorinėms teisėms ir Lietuvos
AB> įstatymams, nė vienas iš mūsų spręsti negalime - tai teismų darbas
 
Įstatymus turim žinoti kiekvienas (nežinojimas neatleidžia nuo atsakomybes). Ypač pilietinėj visuomenėj, ypač autorių teisių įstatymus, nes nuosavybė yra teisėtvarkos, santaikos ir gerovės pamatas. Ne tik žinoti, bet ir vykdyti įstatymus, nelaukdami teismo. Teismo reikia tik nubausti Domreg.lt už piktybinį įstatymų nesilaikymą ir už kiekvieną dieną dėl to augančią žalą.
 
Vladas

Lietuva internete: Online.lt užgrobimas, dokumentai, argumentai, kiti piratavimo pavyzdžiai

‡ LI teisinė padėtis, registracija Pastabos Reklama Prenumerata