‡ Redaktoriaus laiškai

Lietuva internete: Online.lt užgrobimas, dokumentai, argumentai, kiti piratavimo pavyzdžiai

II.2 Domreg.lt administratoriui

To: Daiva Tamulionienė
Cc: Laimutis Telksnys
From: Vladas Palubinskas
Subject: Litnet ir autorinės teisės Lietuvoje
Date: Wed, 2 Feb 2000 21:33:43 +0200
 
Netrukus internete išnyks "Lietuva internete". Techninis gedimas, finansinis bankrotas? Ne, suokalbis su atėjūnu iš Estijos "Microlink". Autorius pardavė? Ne, autorius nesutiko naikinti Online.lt, nors "Microlink" primygtinai prašė, žadėjo gerai atsilyginti. Sutiko "Litnet". Kaip, "Litnet" yra Online.lt savininkas? Ne, bet jis turi valstybės įgaliojimus tvarkyti lietuviškus TLD DNS - .lt vardų sritį (Domreg.lt). Tiksliau - nurodyti, į kokį skaitmeninį IP adresą nukreipti žodinių vardų užklausas.
 
Taigi netrukus tūkstančiai šalies ir užsienio lankytojų, įrašę adresą www.online.lt, norėdami patekti į "Lietuva internete" žinyną, "Litneto" bus prieverstinai nukreipiami į "Microlink" neseniai sukurptą reklaminį portalą www.delfi.lt.
 
Neįtikėtina? Taip, neregėta, nesuvokiama nepagarba lankytojams ir autorinėms teisėms, gėda ir apsijuokimas prieš visą pasaulį. Įdomu, kad toks sprendimas yra paties akad. L.Telksnio (kas galejo pagalvoti!). Dar daugiau, jis plešiką vadina savininku (!) ir apskritai neįsivaizduoja, kaip autorius gali turėti nuosavybės teises į savo kūrinį - vis klausia kažkokių dokumentų (klausia ne vagies, o autoriaus!). Dabar jau galima labiau suprasti ir "Delfi" - esant tokioms sąlygoms, pagunda pagrobti jo kompiutery esančią svetimą, bet vertingą duomenų bazę, ilgamečiu kruopščiu darbu pasitikėjimą pelniusį Online.lt vardą ir didžiulį svetimų klientų srautą (3 - 5 tūkstančiai per darbo valandą) gali persverti ne vieno žmogaus padorumą.
 
Aš pats sukūriau "Lietuva internete" (Lithuania Online) projektą, sugalvojau jo internetinį vardą Online.lt. Registravau, aišku, savo vardu. Buv. "Skaitmeninių komunikacijų" duomenis užsirašė pats "Litnet" - aš niekada neturėjau jokio reikalo perduoti kam nors savo nuosavybę, todėl neturiu ir jos perdavimo dokumentų, kurių kažkodėl prašo profesorius. Susimokėti už Online.lt taip pat siūliausi pats, bet vėlgi nepriėmė "Litnet" - jis kažkodėl skaitosi tik su internet ryšio teikėjais, ne taip, kaip visam baltam pasauly. Tačiau, nors tą nedidelę sumą mokėjo "Skaitmeninės komunikacijos" (ne tik - kartais "Penki kontinentai"), aš su jais atsiskaitydavau su kaupu, pretenzijų jie man niekad neturėjo ir dabar neturi. O pranešimas šiendien priešpiet, kad sutartis be jokių pretenzijų ar sąlygų bus nutraukta ir Online.lt bus panaikintas jau rytoj (t.y. šiandien 24:00) yra beprecedentinis teisinėje praktikoje ir galėjo būti sumanytas tik turint "Litnet" pritarimą.
 
Prašėt juridinio pagrindo, teisinės praktikos - jų pilnas internetas, štai po ranka Netmechanic.com patarimų autorinės teisės klausimais ištraukos:
 
> The existing copyright laws state that authors (e.g., the designer or
> content writer) are the default owners of the materials they produce.
> Therefore, even if the materials are created in your office on a
> machine owned by your company, the material itself is still the
> property of the person who created it.
> ...
> Under the existing copyright laws, authors (creator) of the materials
> retain the copyright, unless they explicitly sign it over to another party.
> When they sign over first usage rights, they are basically leasing the
> material to you for use on your site. Therefore, it is important to state
> your exact expectations before the contractor begins work. If you plan
> to use the material in many different projects (e.g., marketing materials),
> negotiate that right up front. If you want to purchase the copyright
> completely, tell the author up front.
 
Ir t.t. Pagrindinė idėja - autorius yra savo kūrinio savininkas savaime, be jokių pasiteisinimų. Dokumentų reikia jų kūrinius ar vardus naudojantiems, įrodinėjimų pareiga gula jiems. Nors ką čia aušinti burną - tai juk akivaizdu. Pats "Litnet", nepripažindamas autorinių teisių, griauna teisingumą ir skatina visuotinį piratavimą internete. Tai nebe pirmas, tik pimąkart tokios apimties ir įžūlumo atvejis.
 
Vladas

Lietuva internete: Online.lt užgrobimas, dokumentai, argumentai, kiti piratavimo pavyzdžiai

‡ LI teisinė padėtis, registracija Pastabos Reklama Prenumerata