‡ Redaktoriaus laiškai

Lietuva internete: Online.lt užgrobimas, dokumentai, argumentai, kiti piratavimo pavyzdžiai

II.23 interviu "Infotekai"

2000.02.29 "Respublika"
Arvydas Balčius
 
Beveik prieš mėnesį kilęs skandalas dėl "Lietuvos Interneto vartų" - Online.lt, atrodo, nenurims. Apibūdinti šiandienos padėtį "Respublika" paprašė nukentėjusią pusę - šio internetinio žinyno autorių Vladą Palubinską.
 
Dabar jūsų katalogas yra adresu www.on.lt. Kiek lankytojų per dieną jis pritraukia ir kiek būdavo anksčiau, iki "Delfi" intervencijos?
 
Žala didžiulė. Iš pradžių lankytojų visai nebuvo - niekas nežinojo, kur dingusi Lithuania Online. Dabar srautas auga, bet dar nepasiekė buvusio lygio. Svarbiausia priežastis - daugybė nuorodų į Online.lt internete ir vartotojų kompiuteriuose, kurių visų ir surasti praktiškai neįmanoma. Be to, tikiuosi, kad netrukus Online.lt bus atgręžta į Lithuania Online. Neįsivaizduoju, ką ligšiol galvoja Domreg.lt administracija, siųsdama Online.lt lankytojus pas piratus.
 
Kokie dabar jūsų santykiai su Delfi?
 
Su tais piemenimis neturiu jokio reikalo santykiauti. Pagal "Naujosios komunikacijos" žurnalo įvaizdį, kaubojus saliūne siautėja ne todėl, kad jis stiprus, protingas ar turtingas, o kad su juo susijęs, jį gerbia ir jo bijo šerifas - Domreg.lt.
 
Kokių žingsnių savo teisėms atstatyti jau ėmėtės?
 
Ligšiol visai nebuvo laiko, reikėjo skubiai atstatyti Lithuania On-Line naujoje vietoje. Nors įkurtuvių darbai dar nebaigti, bet jau pradėjau ir teisines procedūras.
 
Ar ketinate savo teises ginti teisme? Ką byloje trauksite atsakovu?
 
Be abejo. "Delfi" yra paprasčiausi piratai, kurių knibžda buv. socializmo stovykloje. Bet atsakomybėn turiu traukti Domreg.lt administraciją, kuri atkakliai tebenukreipinėja Online.lt lankytojus pas piratus, o ne dabartiniu Lithuania Online adresu. Dangstydama aferistus, ji nusileidžia žemiau jų lygio. Nežinau, kokių ten įsipareigojimų "Skaitmeninėms komunikacijoms" ji taip ištikimai laikosi, laužydama ir autorinių teisių įstatymus, ir savo rašytas vardų suteikimo taisykles - SK juk pati pažeidė sutartį su Domreg.lt, panaudojusi Online.lt ne pagal paskirtį. Apskritai tos sutarties dalyko nebeliko - SK naikina patį Online.lt vardą (tereikia pasiųsti bet kokį laiškelį adresu info@online.lt, kad įsitikintumėt). Jei būtų principinga, Domreg.lt nebūtų registravusi apsišaukėliams ir Delfi.lt, nebūtų leidusi dangstytis garbingu Delphi vardu, kuriame tik ph pakeista f, bet jis niekaip nesusijęs su Microlink. Tai irgi įrašyta pačios Domreg.lt taisyklėse. Domreg.lt padarė precedentą veistis Lietuvoje Panasonix (vietoj Panasonic) tipo piratiniams fabrikėliams. *
 
Ar galite įvertinti jums padarytą materialinę žalą? Kokios kompensacijos ketinate reikalauti?
 
Vien Delfi.lt vartų reklamai Lietuvos spaudoje, RTV ir internete Microlink buvo sudaręs 2 milijonų litų sąmatą, dar buvo pasirengęs pirkti Online.lt duomenų bazę, o Domreg.lt dėka neišleido nė cento. Sėkmės atveju reklama galėjo privilioti kokią pusę Lietuvos internautų, o gavo visus šalies ir pasaulio klientus apgaule ir prievarta. Galima paskelbti konkursą advokatui, kuris norėtų užsidirbti milijoną - 30% laimėtos sumos. Be to, pagal autorių teisių įstatymą piratiniu būdu sudarytas Delfi katalogas turi būti areštuotas ir sunaikintas, o UAB "Delfi" uždrausta imtis tokio darbo dvejus metus.
 
Ar "Delfi" žino Jūsų žingsnius ir planus? Gal siūlo taikytis?
 
Nežinau, nepalaikom ryšio. Jie sunaikino vladas@online.lt - gal neturi kaip parašyti?
 
Kaip vertinate Lietuvos ir užsienio internautų reakciją į šį skandalą?
 
O, moralinė parama milžiniška. Gavau tokį energetinį užtaisą, kurio užteks metams. Nesitikėjau, kad turiu tokį galingą užnugarį. Buvau geros nuomonės apie žinyną, bet maniau, kad jo lankytojai perpranta iki 50% privalumų, savitų sumanymų - juk internete visi skuba, nėr kada įsigilinti. Pasirodo, daug kas pastebi ir panaudoja beveik viską. Nustebino ir konkurentai - Search.lt, Eureka.lt, Centras.lt, Lithuanian.net, Litin.net ryžtingai pasmerkė vandalizmą, patys padėjo surasti lankytojams kelią į pasikeitusį Lithuania Online adresą. Domreg.lt elgesiu ypač pasibaisėjo užsieniečiai - tai buvo beprecedentinis Lietuvos įvaizdžio subjaurojimas.
 
Kaip galite įvertinti oficialių organizacijų - Valdymo reformų ir savivaldybių reikalų ministerijos Informacijos ir informatikos departamento, Lietuvos kompiuterininkų sąjungos, "InfoBalt" reakciją?
 
Visi pasmerkė neetišką "Skaitmeninių komunikacijų", o LIKS taryba - ir Domreg.lt poelgį, siūlė pagalbą. Tačiau Infobalt Autorinių teisių agentūra ir pati galėjo imtis veiksmų, kaip derėtų pagal jos įstatus. Man būtų nekuklu norėti, kad ji atstovautų man teisme, bet galėtų (turėtų!) juk iškelti ieškinį ir savo iniciatyva:
      1) kaip visuomeninis kaltintojas, gindama pažeistas interneto vartotojų teises ir orumą, Lietuvos įvaizdį pasaulyje;
      2) kaip Infobalt įmonių atstovas, išieškodama interneto tiekėjų nuostolius - aš jiems nebuvau konkurentas, o Delfi (Litnet) nukreipė Omnitel, Infostruktūros, Telekomo, Aivos, Penkių kontinentų, Informacijos tilto, Elnet, visų kitų IPT klientus į naujo konkurento vartus - prievarta, apgaule, be apmokėjimo, be išlaidų reklamai;
      3) kaip autorinių teisių agentūra, reikalaudama uždrausti Delfi.lt kaip aferistinį, tyčia panašų į garbingą Delphi vardą ir niekaip nesusijusį su Microlink.
 
Kokia Jūsų nuomonė apie tai, kaip šis skandalas nušviečiamas Lietuvos žiniasklaidoje - spaudoje, televizijoje, radijuje, Internete ir pan.? Ar neatrodo, kad kai kurie dienraščiai šį skandalą tiesiog slopina?
 
Visi yra objektyvūs, jokių priekaištų neturiu. Žinoma, galėjo paminėti Kompiuterininkų sąjungos, Informatikos departamento pareiškimus, kaip tą padarė "Respublika" - ačiū jums!
 
* Delphi - programavimo kalba, populiari ir Lietuvoje. Domreg.lt - Litnet tarnyba, atsakinga už lietuviškos .lt srities interneto vardų (domain name) registravimą ir jų nukreipimą realiais adresais.

Diskusijos autorinių teisių apsaugos klausimais

Lietuva internete: Online.lt užgrobimas, dokumentai, argumentai, kiti piratavimo pavyzdžiai

‡ LI teisinė padėtis, registracija Pastabos Reklama Prenumerata