Chess On-line 3K KARALIŠKA IŠMINTIS

Kas yra šachmatai? Sportas, menas, mokslas? Tašką dėti ankstoka, nes šiuo metu vyksta nepaprastai sparti jų raida, kurią sukėlė informacijos technologijų pažanga bei pasaulio čempiono Gario Kasparovo drąsa kautis su superkompiuteriais ir prieš visą pasaulį internete. Tačiau, atrodo, poveikį šachmatų istorijai gali turėti ir įvykiai Lietuvoje, "Penkių kontinentų" kūrybinėje dirbtuvėje. Iš pirmo žvilgsnio Chess.lt panašus į daugelį geriausių šachmatų serverių, nors tokio visapusiško ir patogaus tarp jų nepavyko rasti (Chess.net, iChess.com, Chessed.com, Caissa.com, ChessClub.com, FreeChess.org). Netgi G.Kasparovo ir pasaulio varžybos čia matosi aiškiau, negu oficialioje varžybų buveinėje Zone.com/Kasparov.
1K Figūras lentoje galima atstatyti kiek norint ėjimų paeiliui atgal, vėl pirmyn, galima net pažymėti bet kurią vietą ėjimų žurnale, ir ji iškart bus atvaizduota šachmatų lentoje. Yra ir mygtukas automatiškam visos partijos eigos demonstravimui lentoje pasirinktu greičiu. Panorus susikauti pačiam, iššoka dar du langeliai: šachmatų lenta su ėjimų žurnalu ir langelis pokalbiams su kitais tuo metu Chess.lt svetainėje esančiais lankytojais. Kalbėtis galima viešai arba tik su pasirinktu internautu, galima paslėpti nepageidaujamą pašnekovą (pvz. jei kas įkyriai triukšmauja). Norint įamžinti žaistas partijas ir turėti savo reitingą Chess.lt, reikia įsiregistruoti. Registracija nemokama, be to, leidžiama žaisti ir neįsiregistravus - tai reta paslauga internete.
1K Bet didžiausias dalykas yra kuriama duomenų bazė iš Lietuvoje ir pasaulyje vykusių turnyrų, didmeistrių geriausių partijų istorijos. Vien G.Kasparovo čia jau pasiekiamos 1536 partijos, kai ChessLab.com iš viso pasiekiama 1485, nors surinkta ten, sako, du milijonai. Bet Chess.lt sandėlys susietas, jį galima ne tik nagrinėti atskirai, bet ir išsikviesti tiesiog žaidžiant, pvz. pažiūrėti, kas jau buvo pakliuvęs į tokią pat padėtį ir kokiais keliais jiems pavyko išsisukti. Fantastika! Vadinasi, kiekvienas dabar gali nesunkiai perimti visą pasaulio išmintį!
1K Aišku, galvoti ir toliau teks pačiam, bet visą juodą darbą kaupiant ir įsisavinant žinias perima internetas. Jei ir nepavyktų įgyvendinti visų sumanymų, Chess.lt vistiek liks puiki vieta susitikti šio seniausio loginio žaidimo aistruoliams, pasklaidyti Lietuvos šachmatų istorijos tinklapius, atgaivinti tarptautinio didmeistrio Vlado Mikėno atminimą, sužinoti dabartinius tėvynainių FIDE reitingus, stebėti šalyje ir užsienyje vykstančias varžybas pačiu patogiausiu būdu:

www.chess.lt

Tai keturioliktoji LOL apžvalga. Ankstesniųjų turinys: Vertinimo konkursai Lietuvos internete:

Rodyklė | Žinios | Verslas | Ryšys | Kelionės | Pažintys | Pramogos | Sportas | Dailė | Muzika | Žaidimai | Žinynai
‡ "Lietuva internete", 1999.07.23 Papildymai Reklama Pastabos Prenumerata